• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Избори во САД: Трамп сигнализира дека е подготвен да ја напушти Белата куќа

ByPortal Plus

Nov 27, 2020

Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Бајден биде официјално потврден за следен претседател на САД.

Одговарајќи на новинарски прашања за прв пат по губењето на гласањето на 3 ноември, Трамп инсистираше на тоа дека „оваа трка е далеку од завршена“.

Тој одби да прифати, повикувајќи се на неаргументирани тврдења за измама на гласачите.

Поединечни држави во моментов ги потврдуваат своите резултати, откако Бајден беше проектиран како победник со непобедливо водство.

Демократите со 306 гласа „за“ и 232 „против“ според системот на изборни колеџи, што се користи за избор на претседатели на САД.

Избирачите ќе се состанат за да го формализираат резултатот на 14 декември, а Бајден треба да положи заклетва за претседател на 20 јануари.

Претседателот и неговите приврзаници поднесоа бројни правни предизвици во врска со изборите, но повеќето беа отфрлени.

На почетокот на оваа недела, г-дин Трамп конечно се согласи да дозволи да започне официјалното преминување во тимот на новоизбраниот претседател Бајден, по неколку неделна неизвесност.

Одлуката значи дека Бајден е во можност да добие врвни безбедносни брифинзи и да пристапи до клучните владини службеници и милиони долари средства додека се подготвува да ја преземе функцијата.

Зошто Трамп одбива да го признае поразот?

По видео повикот со воениот персонал на празникот на Денот на благодарноста во четвртокот, Трамп се соочи со прашања од новинарите во Белата куќа.

Тој беше запрашан дали ќе се согласи да ја напушти Белата куќа ако го изгуби гласот на изборниот колеџ. „Секако дека ќе го сторам, сигурно ќе го сторам и ти го знаеш тоа“, рече тој.

Сепак, претседателот продолжи да рече дека „ако го изберат Бајден, тие ќе направиле грешка“ и посочи дека тој можеби никогаш нема да прифати пораз.

Не е услов г-дин Трамп да признае со цел Бајден да положи заклетва како 46-ти американски претседател.

Г-дин Трамп не рече дали повторно ќе се кандидира за претседател во 2024 година, или дали ќе присуствува на инаугурацијата на Бајден.

Според американскиот изборен систем, гласачите не го избираат директно следниот претседател. Наместо тоа, тие гласаат за 538 службеници, кои се распределени во американските држави врз основа на нивната големина на население.

Избирачите скоро секогаш гласаат за кандидатот кој освоил најмногу гласови во нивните држави, и иако е можно за некои да не го почитуваат изборот на гласачите, ниту еден резултат никогаш не бил променет на овој начин.

Г-дин Трамп исто така рече дека планира да одржи митинг во Џорџиа во сабота за поддршка на двајца републиканци на клучните избори во вториот круг, кои ќе одлучат која партија ќе го контролира Сенатот. Изборите во Џорџиа треба да се одржат на 5 јануари.

Што е најновото од Бајден?

Избраниот претседател во четвртокот славеше мирен Ден на благодарноста, бидејќи случаите на коронавируси во САД продолжуваат да растат.

„Оваа година, нашата мисирка ќе биде помала, а треперењето на готвењето малку потивко“, изјавија Бајден и неговата сопруга Џил. „Како милиони Американци, ние привремено ги испуштаме традициите што не можеме да ги правиме безбедно.

„Не е мала жртва. Овие моменти со нашите најблиски – изгубеното време – не можат да се вратат. Сепак, знаеме дека тоа е цена да се заштитиме едни со други.

Претходно оваа недела, господинот Бајден ги повика Американците да одржат помали прослави, велејќи: „Знам дека можеме и ќе го победиме овој вирус“. Тој рече дека справувањето со пандемијата ќе биде неговиот главен приоритет кога ќе ја преземе функцијата.

Бајден веќе номинираше голем број највисоки функционери за кога ќе ја преземе функцијата и рече дека соработката од Белата куќа околу транзицијата била „искрена“.

Говорејќи во неговиот роден град Вилмингтон, Делавер, во средата, тој рече дека САД „нема да застанат“ за каков било обид да ги попречат изборите. Американците „имаат целосни и фер и слободни избори, а потоа ги почитуваме резултатите“, рече тој.

 

Original source: https://www.bbc.com/news/election-us-2020-55096851