• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Пиштол користен од Сер Шон Конери во Џејмс Бонд филмот Д-р No е продаден на аукција

ByPortal Plus

Dec 4, 2020

Аукционерите за новинската агенција ПА изјавија дека купувачот е американски фан на Бонд, кој сака да остане анонимен.

Пиштол користен од Сер Шон Конери во првиот филм за Џејмс Бонд, Д-р Но, е продаден на аукција за 256 000 долари (190 000 фунти).

walter pp pistol

Пиштолот Валтер ПП, кој заедно со помалиот Валтер ППК помогна во дефинирањето на сликата 007, се најде под аукција во Беверли Хилс.

Сер Шон, кој почина во октомври на 90-годишна возраст, го користеше деактивираниот модел за време на своето деби како шпион во 1962 г.

Пиштолот е купен за време на настанот Julien’s Auctions Icons & Idols: Trilogy на кој се видоа голем број холивудски сувенири продадени на обожаватели и колекционери.

Два предмети од славната кариера на Том Круз беа извлечени.

Еден од производствените пилотски кациги, кој се користеше за улогата на Пит „Маверик“ Мичел во 1980-тите, класичен акционен филм „Топ Ган“ беше продаден за 108 000 долари (80 000 фунти), додека капа на офицерот на морнарицата дизајниран за драмата во судницата во 1992 година, „Неколку добри луѓе“ заработи 9,375 долари ( 7.000 фунти).

Мечот што го користеше Брус Вилис во култниот филм Pulp Fiction од Квентин Тарантино во 1994 година беше продаден за 35.200 долари (26.000 фунти) наспроти процената од 1.500 долари, соопштија аукционерите.

Сценариото од 158 страници од класичниот филм „Кум“ од 1972 година, означено како „трет нацрт“, се продаде повеќе од 10 пати од неговата проценка, достигнувајќи цена од 10.240 долари (7.608 фун)

Рачно напишаната поема на Мерилин Монро за персонализираниот канцелариски материјал на сопругот драматург Артур Милер се продаваше за 16 000 долари (11 900 фунти) додека ховербордот од Back To The Future Part II, создаден за ликот Спајк, за 10,625 долари (7 900 фунти).

 

Извор – https://www.eveningexpress.co.uk/lifestyle/entertainment/golden-gun-pistol-used-by-sir-sean-connery-in-bond-film-dr-no-sold-at-auction/