• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Ново судење на Навални – овој пат за клевета

ByPortal Plus

Feb 5, 2021

Судењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални за клевета започна пред судот во Москва, неколку дена откако тој беше осуден на две години и осум месеци затвор за кршење на условна казна.

Навални, кој е присутен во судницата, е обвинет за ширење „лажни“ и „навредливи“ информации за ветеран од Втората светска војна, кој бранеше референдум во видео клип минатото лето, со што се зајакнаа овластувањата на претседателот Владимир Путин.

Рускиот опозиционер рече дека луѓето што се појавија на тоа видео, вклучително и ветераните, се „срамота за нацијата“ и „предавници“.

Навални, кој може да се соочи со висока парична казна или дури и затворска казна, рече дека обвиненијата се политички.

Рускиот опозиционер беше осуден на две години и осум месеци затвор во вторникот за кршење на условната казна кога минатото лето беше итно пренесен во Германија на лекување.

44-годишниот Навални беше уапсен на 17 јануари по враќањето од Германија, каде се опоравуваше пет месеци од труење со нервен агенс новичок, за што го обвини Кремлин. Руските власти ги негираа обвинувањата.

Тој ги обвинува властите дека сакаат да го замолчат откако преживеал обид за труење.

Апсењето на Навални предизвика масовни протести ширум Русија, во кои беа уапсени повеќе од 10.000 луѓе.

Навални ги повика приврзаниците да го „надминат стравот“ и да ја ослободат Русија од „крадците“, но неговиот тим не повика на нови протести.

Случајот со руската опозиција треба да биде тема на денешната средба меѓу шефот на европската дипломатија, Јосеп Борел и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Извор – https://rs.n1info.com/svet/novo-sudjenje-navaljnom-ovog-puta-za-klevetu/