• Fri. Sep 17th, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Меркел е на страната на Си за избегнување на блоковите од Студената војна

ByPortal Plus

Jan 28, 2021

Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот ги отфрли повиците Европа да избере страна меѓу САД и Кина, кимајќи со главата на молбата на кинескиот претседател Си Џинпинг дадена еден ден претходно.

Додека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден се обидува да ги обедини демократиите за да ја ограничи Кина, Меркел беше очигледна претпазлива околу формирањето фракции.

„Многу би сакала да избегнам изградба на блокови“, рече Меркел на Светскиот економски форум во Давос. „Не мислам дека тоа ќе им донесе правда на многу општества ако сакаме да кажеме дека ова се САД и таму е Кина. А ние се групираме околу едниот или другиот. Ова не е мое разбирање за тоа како треба да бидат работите “.