• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Марадона, проблематична супервезда, мртов на 60 години

ByPortal Plus

Nov 27, 2020
Maradona with Castro

Image source: ISMAEL FRANCISCO GONZALEZ/AFP VIA GETTY IMAGES

Аргентинската легенда е запаметена и по својата моќ на теренот и по неговиот теренски политички активизам, особено во Латинска Америка.

Диего Армандо Марадона, фудбалската starвезда што ја предводеше Аргентина до втората титула на Светскиот куп во 1986 година, почина во средата на 60-годишна возраст од срцев удар. Сметан за многумина од најголемите играчи на сите времиња, Марадона живееше живот обележан со слава на теренот, скандали надвор од теренот и политички активизам.

Сиромашно момче од сиромашните квартови на Буенос Аирес, Марадона го остави својот траг на некои од најценетите светски фудбалски тимови, како што се Барселона, Наполи и неговиот личен омилен Бока јуниорс, но никогаш не го заборави своето скромно воспитување. Играчот кој во 90-тите години го поддржуваше пропазарниот популист Карлос Менем и неолибералните реформи што тој се стремеше да ги спроведе како претседател на Аргентина, со текот на времето гледаше дека неговата политика сè повеќе се префрла налево.

Аргентинската sвезда почина на истиот датум со починатиот кубански лидер Фидел Кастро, личен пријател и еден од неговите политички модели. Кастро, кој беше пријател со Марадона барем од крајот на 80-тите години на минатиот век, го покани играчот да се лекува на Куба откако Марадона речиси почина од предозирање со кокаин во 2000 година.

Марадона подоцна ја посвети својата биографија на Кастро и кубанскиот народ и имаше тетоважи на командантот, кого го опиша како „Бог“ и на неговиот аргентински верен Че Гевара. „Диего е голем пријател и исто така многу благороден“, рече еднаш Кастро. „Исто така, нема сомнение дека тој е прекрасен спортист и одржуваше пријателство со Куба без никаква сопствена материјална корист“.

„Засекогаш Диего, многу те сакаме“, напиша поранешната аргентинска претседателка Кристина Фернандез де Кирхнер на Твитер на веста за неговата смрт. Споделувајќи ја својата слика со Марадона и тогашниот министер за надворешни работи на Бразил, поранешниот бразилски претседател Луиз Инасио Лула да Силва ја препозна политичката улога на фудбалската легенда во Латинска Америка.

„Диего Армандо Марадона беше фудбалски гигант, од Аргентина и од светот, уникатен талент и личност“, напиша Лула. „Неговата генијалност и страст на терен, неговиот интензитет во животот и неговата посветеност кон суверенитетот на Латинска Америка го одбележаа нашето време. Можам само да ви се заблагодарам за солидарноста со народните цели. ”

Но, наследството на Марадона не беше почувствувано подоцна во животот поради неговиот политички активизам. Тој скоро самостојно и помогна на Аргентина да ја поврати својата доверба во средината на 1980-тите години по неуспешната војна против Велика Британија над Фокландските Острови. Неговиот легендарен настап против Англија на Светското првенство во 1986 година беше и личен триумф и голема победа за Аргентина на која и беше многу потребна.

 

Original Source: https://foreignpolicy.com/2020/11/25/maradona-soccers-brilliant-troubled-superstar-dead-at-60/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *