• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Џеф Безос повеќе нема да биде извршен директор на Амазон

Џеф Безос, основачот на Амазон, повеќе нема да биде извршен директор на оваа компанија, објавено е во вторникот.

Тој ќе ја напушти оваа врвна позиција во компанијата што ја основа по скоро 30 години, а неговата позиција ќе ја заземе Енди Џеси, сегашниот директор на веб-сервисот Амазон.

Со 196 милијарди, Безос беше најбогатата личност на светот до неодамна, но тој беше претекнат на таа позиција на почетокот на месецот од Елон Маск, директорот на Тесла и Спејс Икс.

Најавата за промена на позицијата доаѓа откако компанијата за прв пат објави трета последователна рекордна добивка, но и тримесечната продажба над 100 милијарди.

Неговиот наследник, Енди Џеси, се приклучи на Амазон во 1997 година. Според податоците од веб-страницата на Амазон, тој студирал на Харвард, и основал Амазон веб-сервис, кој прерасна во cloud платформа што ја користат милиони, вклучувајќи ги Нетфликс, Епл, но и американската ЦИА.

Оваа промена ќе се случи во втората половина на 2021 година, а Безос ќе биде извршен претседател на Амазон после тоа.

„Во оваа улога, планирам да ја насочам својата енергија и внимание кон нови производи и иницијативи“, им напишал Безос на вработените во Амазон.

„Енди е многу добро познат во компанијата и е во Амазон скоро онолку колку што сум јас. Тој ќе биде исклучителен лидер и ја има мојата целосна доверба “, се вели во писмото.

Безос ја основаше Амазон од гаражата во 1994 година, платформа која започна како онлајн книжарница, но со текот на годините прерасна во услуга што продава скоро сè. Во процесот на изградба на Амазон во гигант за продажба преку Интернет, Безос стана еден од најбогатите луѓе во светот.

Покрај Амазон, најголемата онлајн продавница во светот, но и облачна платформа, Безос во 2000 година ја основаше компанијата Blue Origin за да ја истражува вселената и конечно да прави ракети што ќе можат да патуваат меѓу земјата и вселената. Тој е исто така сопственик на Вашингтон пост, како и управител на фондот Ден 1.

Извор – https://www.danas.rs/tehnologije/dzef-bezos-vise-nece-biti-izvrsni-direktor-amazona/