• Sat. Dec 4th, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Пандев за МОЦАРТ Спорт: Савичевиќ беше мојот идол

ByPortal Plus

Dec 3, 2020
goran pandev

Поранешниот играч на Интер очекува подобри денови за Академијата Пандев и Џенова.

По победата на „црвениот рис“ во Грузија и пласманот на Северна Македонија на Европското првенство во 2021 година, може да се наведе дека најголемата заслуга за историскиот успех на нашите соседи му припаѓа на репрезентативецот Горан Пандев. Тогаш медиумите го прогласија за фудбалско божество, човек од кого треба да се учи.

Кога го повикавме фудбалерот на Џенова, пред утринскиот тренинг, го потврдивме сознанието дека тој е голем и скромен човек.

Горан, како реагираш на силните пофалби?

“Па добро, ми се допаѓа, пред сè затоа што нашата репрезентација заврши одлична работа. Добро е за Северна Македонија, за нашата репрезентација … Првиот пласман на нашата селекција на големо натпреварување е круната на мојата кариера”, потенцира Пандев.

Што очекувате од следниот шампионат затоа што сте во група со Украина, Холандија и го отворате шампионатот со Австрија?

“Како прво, се надевам дека ќе заврши пандемијата. Да има публика и потоа да имаме голема поддршка од нашите навивачи. Реално, ние сме аутсајдери, но нема што да загубиме. Првите два натпревари, со Австрија и Украина, се најважни за нас”.

Кога „Орлите“ не се квалификуваа на последниот турнир, многу луѓе во Србија изјавија дека ќе ја поддржат Северна Македонија. Како го коментирате тоа?

“Мило ми е за тоа, но жалам што Србија не се квалификуваше. Имате одлични фудбалери, но немавте спортска среќа. Но, тоа не е крај на светот, имате добри млади играчи. Потребно е да се работи и успехот ќе дојде”.

Во Северна Македонија имате клуб кој се натпреварува во елитната лига. Како си?

“Ах, Академијата Пандев не е одлична на табелата. Им дадовме шанса на младите играчи, но очигледно тие не можат да го понесат товарот на натпреварувањето. Нашата цел е да опстанеме во лигата, да донесеме засилувања во преодниот рок и се надевам дека ќе успееме. Одлично е што влеговме во полуфиналето на националниот куп. Имаме и добри услови за работа, тренинзи и развој на фудбалери во клубот и во Македонија “.

Ниту на Џенова не и оди добро, вие сте на 19-та позиција. Дали ќе дојдат подобри резултати?

“Клубот донесе добри играчи, претежно претставници на нивните земји. Ние сме добра екипа, се надевам дека резултатите ќе дојдат во понеделник од гостувањето во Фиорентина. Ние не сме физички добро подготвени затоа што имавме 20 играчи кои страдаа од вирусот корона. Се надевам на подобри денови”.

Кога спомнавте за пандемијата, како стојат работите сега со вирусот Ковид-19 во Италија?

“Не е одлично, но фудбалот е деловна активност, има спонзори, телевизии … Треба да се игра. Во 18 часот, сè се затвора”.

За да го завршите разговорот неколку флеш прашања. Дали како дете вежбавте некој друг спорт?

“Сакав и играв кошарка, но се одлучив за фудбал и ги поминав сите селекции на Брегалница во првиот тим. Потоа заминав во Интер”.

Кој беше вашиот спортски модел?

„Како генијално момче Дејан Савичевиќ“.

Кој спортски клуб го носите во вашето навивачко срце?

„Беласица и Интер кога Бразилецот Роналдо играше за клубот од Милано“.

Спортски настан што се памети?

“Два натпревари, последниот натпревар на Северна Македонија против Грузија на 12 ноември и нашиот голем успех. Вториот натпревар од финалето во Лигата на шампионите помеѓу Баерн и Интер, кој го добивме со 2-0”, заклучува Горан Пандев од Џенова, кој го помина поголемиот дел од својата кариера во Италија играјќи за Интер, Лацио, Наполи и Џенова.

 

Извор – https://www.mozzartsport.com/fudbal/vesti/pandev-za-mozzart-sport-savicevic-mi-je-bio-decacki-uzor-plasman-na-euro-kruna-karijere/372369