• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Арсенал ги продаде сите 2.000 билети за натпреварот Рапид Виена за 20 минути

ByPortal Plus

Nov 28, 2020

Арсенал ќе биде првиот клуб од Премиер лигата што ќе ги пречека навивачите на својот стадион; Последен пат на навивачите им беше дозволено на Емирати пред скоро девет месеци кога Арсенал го победи Вест Хем со 1-0 на 7 март;

Членовите на клубот Премиум и носителите на Златни сезонски билети можеа да купат до четири билети по принцип „прв дојден, прв услужен“ од 9 часот наутро во саботата наутро.

Клубот ја брани одлуката за дистрибуција на билети во приоритетна продажба, велејќи: „Различните ограничувања и упатства за натпреварите на УЕФА, заедно со краткиот временски рок за давање и примање информации од нашите навивачи, на крајот би создале премногу компликации и ризик на конфузија и разочарување за приврзаниците “.

Сепак, многу од 45.000 носители на сезонски билети во клубот не беа во можност да набават билети.

 

Original source: https://www.skysports.com/football/news/11670/12144836/arsenal-sell-out-all-2000-tickets-for-rapid-vienna-game-in-20-minutes