• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Забелешки на премиерот на Северна Македонија за историјата погоди нерви

ByPortal Plus

Nov 27, 2020
Zoran Zaev

Photo: EPA/GEORGI LICOVSKI

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, сугерира дека тој повеќе не ја гледа Бугарија како „фашистичка окупаторска сила“ за време на Втората светска војна – велејќи дека е крајно време двајцата соседи да ги остават зад себе старите спорови.

Интервјуто кое премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, го даде на бугарската новинска агенција БГНЕС, објавено во средата – во кое тој сугерира дека Бугарија не заземала окупаторска сила во денешна Северна Македонија за време на Втората светска војна, погоди силен нерв кај Македонците.

Неговите забелешки предизвикаа критики од историчари, јавни личности, како и од политичари, дури и од неговата сопствена владејачка Социјалдемократска партија, обвинувајќи го за историски ревизионизам. Опозицијата повика на протести.

Тој беше осуден од член на македонскиот тим во заедничката комисија за историја Северна Македонија-Бугарија, Љубица Спасковска.

„Како член на македонскиот дел од комисијата, јас лично се дистанцирам и ги осудувам последните забелешки на премиерот“, рече таа, додавајќи: „Апелирам до политичарите да се воздржат од тврдења и коментари на теми за кои не се запознати , и не се во нивниот домен “, напиша Спасковска на Фејсбук во средата.

Наскоро и се придружи нејзиниот колега во истата комисија, Огнен Вангелов, кој исто така се огради од изјавите на премиерот.

Во интервјуто, Заев зборуваше за напорите на неговата земја да ја убеди Бугарија да ја укине блокадата на почетокот на разговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ.

Осврнувајќи се на спорните историски бисери, тој рече дека „Бугарија не е фашистичка земја. Бугарија е наш пријател. Новите генерации не ја знаат целата реалност што мора да нè обедини “, додавајќи дека поранешна Југославија, во која беше дел и Македонија, ги спречи Македонците и Бугарите да бидат поблиску.

Тој подоцна рече дека неговата влада отстранила некои плакети на историските споменици од времето на војната, во кои имало зборовите „бугарска фашистичка окупација“, што Бугарија ги смета за многу навредлива.

„Ние веќе заменивме 20 плакети на кои беше испишано:„ Бугарски фашистички окупатор “. Ова не е точно – Бугарија не е фашистичка земја; тоа е наш пријател “, рече Заев.

Историчарите во Северна Македонија се спротивставија на овие зборови. Во 1941 година, тогашното Кралство Бугарија се приклучи на силите на Оската и како такво доби голем дел од денешна Северна Македонија, за која долго време тврдеше дека е бугарска територија.

„Во целата западна историографија, како и во доменот на јавната историја, терминот„ окупација “е општо прифатен. Мировниот договор од 1947 година [што Бугарија] го потпиша со сојузничките сили, вклучително и со Македонија, како дел од Југославија, доволно зборува за улогата на Бугарија во Втората светска војна “, коментира Спасовска.

Бидејќи Советската црвена армија се приближуваше до нејзините граници, на 9 септември 1944 година, Бугарија се префрли на страните и им се придружи на сојузниците. Поранешната комунистичка Бугарија го славеше денот како Народно востание на 9 септември.

Заев во четвртокот рече дека ја разбира лутата реакција на неговото интервју, но инсистира на тоа дека има одговорност да гради пријателство и додаде дека Бугарија не може едноставно да се гледа како поранешна фашистичка држава.

„Ги разбирам овие реакции, но лидерите треба да ги водат своите земји напред и да ги направат првите чекори anti Антифашистичката борба е дел и од моето семејство… но тоа е историско минато и не треба да нè ограничува да ја цртаме нашата европска иднина, ”Рече Заев.

Во 17 ноември, Советот на министри на ЕУ не усвои рамка за преговори за Северна Македонија што ќе овозможи почеток на нејзините разговори за приговор заради забелешките од соседот Бугарија.

Бугарија инсистираше на важноста за решавање на историскиот спор со Северна Македонија, инсистирајќи на тоа дека треба да ги смени своите ставови за некои споделени делови од историјата, но и за некои аспекти што се справуваат со македонскиот идентитет.

Во тек се напори од двете страни, како и од германското претседателство со ЕУ, за да се обезбеди чекор напред, за да може да се деблокира патот на земјата кон ЕУ.

Но, Заев се најде на удар на критиките за неговите изјави и од некои негови сопартијци.

Социјалдемократскиот градоначалник на градот Куманово, Максим Димитриевски, во четвртокот рече дека „обидите за искривување на фактите“ припаѓаат на минатото.

„Македонија беше окупирана и поделена во Првата светска војна од Фашистичка Германија, Бугарија и Италија. Македонскиот народ и партизаните се кренаа и во коалиција со антифашистите, победија против окупаторските сили … За време на таа војна, Куманово претрпе 800 партизански жртви и двојно повеќе од цивилните жртви “, се присетува Димитриевски.

Познатиот театарски режисер Владимир Милчин праша дали, со замена на историски плакети, Заев „се промовирал во монарх“?

„Дали Заев знае колку плакети и споменици ќе треба да замени сè уште? Колку книги ќе треба да изгори? Колку партизански гробници ќе треба да ора за да ги задоволи [бугарскиот премиер Бојко] Борисов и неговата компанија? И тој ќе треба да ја избрише нашата меморија, но тоа ќе биде малку потешко! “ Милчин коментираше на Фејсбук.

Наведувајќи дека изјавите на Заев „ги навредија сите Македонци“, лидерот на опозициската десничарска партија ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски повика на протести во Скопје.

 

 

Original source: https://balkaninsight.com/2020/11/26/north-macedonia-pms-remarks-about-bulgarian-history-hit-a-nerve/

One thought on “Забелешки на премиерот на Северна Македонија за историјата погоди нерви”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *