• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Руски бродови пристигнуваат во Германија, дали ќе продолжи изградбата на „Северен тек 2“?

ByPortal Plus

Dec 6, 2020
severen tek 2

Конгресот на САД се заканува со нови санкции против компаниите што го градат „Северен тек 2“. Но, и покрај тоа, Германија и Русија се чини дека решија конечно да го завршат овој гигантски енергетски проект, пишува „Дојче веле“.

Сепак, договорот постигнат од американските демократи и републиканците остава можност да се консултираат со европските земји кои се поврзани со изградбата на гасоводот.

Прашањето е што би донеле ваквите консултации. Бидејќи, иако Конгресот ја исклучува можноста за санкции против Германија и нејзините официјални лица, списокот на компании што можат да бидат погодени е проширен.

Досега, Американците се закануваат со санкции против компаниите кои учествуваат во изградбата на гасоводот, а наскоро може да бидат мета на компании кои, на пример, градат или осигуруваат бродови или издаваат сертификати за употреба на гасоводот.

Останува само американскиот претседател Доналд Трамп да го потпише нацрт-законот со цел тој да стапи во сила.

Конзорциумот на „Северен поток 2 АГ“ вели дека не сакаат да шпекулираат за „тековната постапка“ во САД. „Потсетуваме на изјавите на Европската комисија во владите на земјите од ЕУ, во кои санкциите на САД се означени како кршење на меѓународното право“, велат од компанијата за Дојче веле.

Шефот на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен ги опиша американските санкции како „неприфатливи“ во ноември.

Пристигнува уште еден руски брод

Изградбата на гасоводот беше стопирана пред околу една година, непосредно пред крајот на проектот. Во тоа време, САД се заканија со санкции против компаниите кои поставуваат подводни цевки со специјални бродови. После тоа, швајцарската компанија ги повлече двата брода.
Сепак, мистериозната најава на крајот на ноември ги поттикна надежите дека изградбата може да продолжи од оваа сабота. Во соопштението на Германската управа за водни патишта и испорака се вели дека е „веројатно“ „поставување подводни цевки“ да се случи на тој дел од Балтикот помеѓу 5 и 31 декември.

Конзорциумот „Северен поток 2“ не сакаше детално да го коментира тоа. Но, во саботата, според извештајот на агенцијата ДПА, рускиот брод „Академик Черски“, опремен за поставување цевки, треба да пристигне во германското пристаниште „Засниќ“. Веќе постои уште еден таков специјален руски брод „Фортуна“.

Откако американските санкции го запреа проектот, рускиот претседател Владимир Путин вети дека работите ќе бидат завршени. Нова потврда пристигна од Москва во петокот. „Секако дека ќе ги заштитиме нашите интереси“, рече портпаролот на Кремлин, Димитриј Песков.

Цевките се скоро подготвени

Досега се поставени 94 проценти од гасоводот долг 1.200 километри што минува низ Балтичко Море, со што директно се поврзуваат најголемиот производител и најголемиот европски потрошувач на енергија.

Кога ќе завршат двата паралелни цевководи наречени „Северен тек 2“, нивниот капацитет ќе биде 55 милијарди кубни метри гас годишно – исто како и со веќе постоечкиот „Северен тек 1“ што следи слична рута.

Цената на „Северен тек 2“ се проценува на 9,5 милијарди евра.

Официјално, Вашингтон се противи на изградбата, стравувајќи од преголема зависност на Европа од руската енергија. Соединетите држави имаат поддршка од Полска и од балтичките земји во тоа. Критичарите велат дека Соединетите држави сакаат да го спречат гасоводот за да продадат повеќе од својот течен природен гас во Европа.

 

Извор – https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/svet/4174790/severni-tok-2-gradnja-rusija-sad-sankcije.html