• Fri. Sep 17th, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Кина не дозволи тимот на СЗО да влезе во Кина, таа го истражува потеклото на самиот вирус

ByPortal Plus

Jan 7, 2021
koronavirus kina
Кина спречи тим на Светската Здравствена Организација (СЗО) да влезе во земјата како дел од планираната посета за истражување на потеклото на новиот коронавирус.

Според Радио Слободна Европа (РСЕ), тимот на СЗО кој треба да го испита потеклото на ковид-19 во градот Вухан им е забранет влез во Кина, поради проблеми со визата за двајца членови на тимот кои веќе биле на пат.

Кина, сепак, го оспорува ова, тврдејќи дека на деталите за посетата, вклучително и датумите, сè уште се работи, посочува Би-Би-Си, додавајќи дека Пекинг прифатил долго очекувана истрага по повеќемесечни преговори со СЗО.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос, во вторникот изјави дека е „многу разочаран“ што Кина сè уште не ги завршила дозволите за пристигнување на тимот, додавајќи дека тој добил гаранции од Кина за што побрзо да ја забрза внатрешната постапка за пристигнување на тимот.

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Хуа Чунинг, за Би-Би-Си изјави дека „можеби имало недоразбирање“ и дека „нема потреба да се внесуваме премногу во тоа“.

Главната теорија дека првите човечки инфекции биле на пазарот во Вухан е доведена во прашање откако беа откриени неколку рани случаи без очигледна врска со локацијата, но и покрај неизвесноста за точниот пат на пренесување, експертите на СЗО велат дека истрагата мора да започне во Вухан. И да ги следат податоците од студиите спроведени во тој град, посочува Фајненшл тајмс.

Кина продолжува да ја поздравува истрагата, која ќе се фокусира првенствено на утврдување кога, каде и како вирусот Сарс-Ков-2 се пренесувал од животни на луѓе, инфицирајќи повеќе од 86 милиони луѓе ширум светот и убивајќи повеќе од 1,8 милиони.

Сепак, кинеските власти, како што истакнува британскиот весник, постојано сугерираат дека вирусот потекнува надвор од земјата, додека државните медиуми ставаат маргинални теории и селективно известуваат за меѓународните истражувања за да тврдат дека вирусот потекнува на друго место, а потоа пристигнал во Вухан, можеби преку замрзната храна.

Говорот на генералниот директор на СЗО, кој изрази разочарување што на некои членови на тимот сè уште не им се дадени визи и истакна дека мисијата е приоритет на СЗО, е невообичаен укор што е знак на напнатост меѓу СЗО и една од нејзините најважни членки.

СЗО ретко ги критикува националните влади кои го финансираат неговиот буџет и ги избираат лидерите, наведува весникот и проценува дека фактот дека нејзиниот највисок функционер во Кина покажува проблеми во соработката со Пекинг.

Претставниците на СЗО кои беа во Кина во февруари 2020 година не смееја да го посетуваат пазарот во Вухан каде се појавија првите случаи.

Во следните посети, на научниците на СЗО не им беше дозволено да го посетуваат тој пазар, кој, како што наведува весникот, беше дезинфициран и избришан на 31 декември 2019 година, неколку часа откако веста за непознатата болест за прв пат стигна до СЗО.

Извор  – rs.n1info.com/svet/kina-nije-dala-timu-szo-da-udje-u-kinu-sama-ispituje-poreklo-virusa