• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Во Македонија, нови 1.100 случаи на коронавирус, починаа 30 лица

ByPortal Plus

Dec 5, 2020
македонија корона ковид 19

Регистрирани се 1.100 нови случаи на коронавирус во Северна Македонија, а уште 30 лица починаа од инфекција, соопшти Министерството за здравство.

Новиот број на заразени лица е потврден со 2.824 тестови во претходните 24 часа, 38,95 проценти од испитаните биле позитивни, а најмногу нови случаи има во Скопје – 439.

Коронавирусот во Северна Македонија уби 1.877 лица, вкупниот број на дијагностицирани е 66.330, а има активни 22.212 случаи.

Според податоците од попладнево, 1.286 пациенти се лекуваат во болничките центри, а околу 160 легла се бесплатни.

Институтот за јавно здравје регистрира дека оздравиле уште 585 пациенти, така што вкупниот број на излекувани пациенти се зголеми на 42.241.

Во Северна Македонија досега се извршени вкупно 344.085 тестови за присуство на коронавирус.

 

Извор – http://rs.n1info.com/Region/a680054/U-Severnoj-Makedoniji-novih-1.100-slucajeva-koronavirusa-preminulo-30-osoba.html

Слика – Robert ATANASOVSKI / AFP