• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Свет

Најдете ги најновите светски новости и наслови денес засновани на политика, криминал, забава, спорт, начин на живот, технологија и многу повеќе.

  • Home
  • Ново судење на Навални – овој пат за клевета

Ново судење на Навални – овој пат за клевета

Судењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални за клевета започна пред судот во Москва, неколку дена откако тој беше осуден на две години и осум месеци затвор за кршење на…

Џеф Безос повеќе нема да биде извршен директор на Амазон

Џеф Безос, основачот на Амазон, повеќе нема да биде извршен директор на оваа компанија, објавено е во вторникот. Тој ќе ја напушти оваа врвна позиција во компанијата што ја основа…

Силен земјотрес во Егејското Море, нема жртви и материјална штета

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во Егејското Море, а нема жртви и материјална штета. Институтот за геодинамика во Атина изјави дека епицентарот бил…

Mинистер за финансии на САД: Брзо донесете план за закрепнување од 1,9 трилиони американски долари

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен ја повтори важноста да се дејствува сега и брзо да се усвои планот за закрепнување од 1,9 трилиони долари претставен од претседателот Џо Бајден,…

Апсења на Криминалци – Во полицијата заврши и бугарскиот Силвестер Сталоне

Неколку бугарски државјани осомничени дека припаѓале на организирана криминална група која фалсификувала пасоши, правила и продавала лажни бугарски документи, евра и американски долари, биле уапсени во земјата, соопштија бугарските власти.…

Меркел е на страната на Си за избегнување на блоковите од Студената војна

Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот ги отфрли повиците Европа да избере страна меѓу САД и Кина, кимајќи со главата на молбата на кинескиот претседател Си Џинпинг дадена еден ден…

Бајден повика на единство: Јас ќе бидам претседател на сите граѓани на САД

Говорејќи во Капитол, по заклетвата за претседател на Соединетите држави, Џо Бајден рече дека победи демократијата и повика на единство. „Без единство, нема мир и напредок, нема нација, само состојба…

Две жртви и шест повредени во силна експлозија во центарот на Мадрид

Balance #explosión en la calle Toledo. 2 personas fallecidas, 6 heridos leves, uno moderado y uno grave trasladado a La Paz. @SAMUR_PC @BomberosMad @policiademadrid y @policia continúan trabajando en la…

Фриленсери: Сакаме да го регулираме нашиот статус на работа, не бараме „спасител“

Хонорарците сакаат да плаќаат даноци и придонеси, но кога нивните даноци и работен статус ќе се соодветно регулирани, рече Катарина Павловиќ од Здружението на работници на Интернет, додавајќи дека тие…

Премиерот на Естонија поднесува оставка поради истрага за корупција

Естонскиот премиер Јури Ратас објави оставка, бидејќи неговата Партија е под истрага за корупција поврзана со компанија за недвижнини. „Денес донесов одлука да се повлечам од функцијата премиер“, напиша Ратас,…