• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Вести

Пронајдете ги најновите топ вести и информации за врвните случувања во , бизнисот, забавата, политиката и многу повеќе. Вести од Македонија и Светот.

  • Home
  • Земјотресот во Скопје се почувствува и во Србија

Земјотресот во Скопје се почувствува и во Србија

Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала е почувствуван попладнево во Скопје. Според Европскиот центар за макросеизмика, земјотресот бил во 14.09 часот со епицентар на осум километри источно…

Бугарската потпретседателка се сомнева дека спорот со Скопје ќе биде решен оваа година

Бугарската потпретседателка Илиана Јотова се сомнева дека прашањето за почеток на пристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ ќе бидат решени до крајот на германското претседавање на 31 декември. Јотова…

Ќе биде тешко за печалбарите да се вратат во Австрија по празниците

Австриската влада планира да воведе построги мерки за влез во земјата за време на Божиќните празници, што може да ја спречи Македонската дијаспора да патува во татковината. Според медиумите, сите…

Заменик-градоначалникот на Скопје почина како резултат на КОВИД-19

Заменик градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи, почина денес од компликации предизвикани од Ковид-19. Малиќи претходно десет дена се лекуваше на државната клиника за инфективни болести во Скопје, а потоа лекувањето…

Мистерија зад фотографиите на бугарскиот премиер како спие со пиштол и пари

Тој е премиер на Бугарија, 7-милионска нација која е членка на Европската унија и партнер во НАТО. Па, како излегоа фотографиите на Бојко Борисов како спие во кревет покрај пиштол…

Борисов: Во Бугарија нема македонско малцинство, ние сакаме да започнат преговори со ЕУ

Единствената земја што би сакала Северна Македонија да започне пристапни преговори со ЕУ, дури и повеќе од Германија, е Бугарија, но јас бев многу изненаден што неодамнешната резолуција на Европскиот…

Протести во врска со законот за безбедност планирани низ цела Франција

Критичарите на предложениот француски закон за безбедност во Франција, со кој се ограничува споделувањето слики на полицијата, се собираат низ целата земја во знак на протест. Десетици митинзи се одржуваат…

Забелешки на премиерот на Северна Македонија за историјата погоди нерви

Photo: EPA/GEORGI LICOVSKI Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, сугерира дека тој повеќе не ја гледа Бугарија како „фашистичка окупаторска сила“ за време на Втората светска војна – велејќи дека…