• Fri. Sep 17th, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Здравје

Здравствени вести: најнови здравствени и медицински вести од Македонија и од целиот свет, со детални карактеристики за благосостојбата и начин на живот.

  • Home
  • Модерна очекува вакцината да биде ефективна против новиот вид ковид 19

Модерна очекува вакцината да биде ефективна против новиот вид ковид 19

Компанијата Модерна соопшти дека очекува имунитетот стекнат со својата вакцина против вирусот корона да биде заштита од новиот вид на вирусот корона што се појави во Велика Британија. Компанијата ја…

Бугарија донира дел од купените вакцини на Северна Македонија

Бугарија ќе донира дел од секоја испорака на вакцини против kovid 19, што ги купи директно од производителот, во Северна Македонија, најави министерот за здравство на Северна Македонија, Венко Филипче.…

Заев – Филипче: Празнувај одговорно, да го чуваме здравјето додека ја чекаме вакцината против КОВИД-19

„Владата на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за нов пакет мерки и препораки, за период од 18 декември до 20 јануари, со…

Кризата со Ковид-19 го зголеми интернет сообраќајот во Европа и покажа колку се важни фиксните и безжичните мрежи

Кризата со Ковид-19 го зголеми проток на сообраќај и користење на интернет поради што, уште во март 2020 година, Телото на европските регулатори за електронски комуникации (БЕРЕК) воспостави посебен механизам…

Најголем број смртни случаи за еден ден во Македонија – 46, заразени уште 504 лица

Уште 46 лица починаа од коронавирус во северна Македонија, најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти Министерството за здравство. Во претходните 24 часа беа извршени 1.470 тестови на…

Неидентификувана болест хоспитализира повеќе од 300 луѓе во Индија

Неидентификувана болест хоспитализирала повеќе од 300 луѓе во југоисточна Индија, вклучувајќи и еден кој починал, според локалните власти кои ги испитуваат случаите. Пациентите во градот Елуру, во државата Андра Прадеш,…

Во Македонија, нови 1.100 случаи на коронавирус, починаа 30 лица

Регистрирани се 1.100 нови случаи на коронавирус во Северна Македонија, а уште 30 лица починаа од инфекција, соопшти Министерството за здравство. Новиот број на заразени лица е потврден со 2.824…

Во Северна Македонија починаа 33 лица, а заразени се 946 пациенти

Регистрирани се 946 нови случаи на коронавирус во Северна Македонија, а други 33 лица починаа од инфекција, соопшти Министерството за здравство. Новиот број на заразени е потврден со 2.564 теста…

Германија ветува дека вакцината против КОВИД-19 ќе биде безбедна

Германската министерка за наука Ања Карличек изјави денес дека истите безбедносни стандарди се применуваат во постапката на одобрување на вакцини против коронавирус како и за другите лекови. Таа пред новинарите…

Велика Британија купува уште 2 милиони дози на вакцини Covid-19

Велика Британија во неделата соопшти дека обезбедила уште 2 милиони дози на ветувачка вакцина против коронавирус, бидејќи се подготвува да започне за неколку дена најамбициозната програма за инокулација во земјата…