• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Здравје

Здравствени вести: најнови здравствени и медицински вести од Македонија и од целиот свет, со детални карактеристики за благосостојбата и начин на живот.

  • Home
  • Министерот Филипче го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина

Министерот Филипче го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина

Министерот за здравство, Венко Филипче, го потпиша договорот за набавка на вакцини против КОВИД-19 од кинескиот производител „Синофарм“. Со Договорот, Република Северна Македонија од кинеската компанија „Синофарм“ обезбедува 200.000 вакцини…

Здравствената состојба во Германија не е под контрола, се шират нови видови на вирус

Здравствената состојба во Германија не е под контрола затоа што, и покрај драстичните ограничувања, се шират нови видови на коронавирус, предупреди директорот на институтот „Роберт Кох“, Лотар Вилер. „Вирусот сè…

КОВАКС системот информираше за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја

Министерството за здравство информира дека КОВАКС системот преку допис ги соопшти деталите за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја. Станува збор за вакцината AstraZeneca,…

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватната лабораторија на клиниката Жан Митрев

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватната лабораторија на клиниката Жан Митрев во Скопје, при анализа на примероци од јануари. Станува збор за 46 годишен маж кој веќе е оздравен,…

Заев: Како голем чин на солидарност и пријателство Србија ќе ни помогне со итна испорака на 8.000 вакцини „Фајзер“

Премиерот Зоран Заев соопшти дека најмалку 8.000 вакцини од производителот „Фајзер“ Република Србија ги понудила за македонските граѓани, а се преговара и за други вакцини. „Во директна комуникација со српскиот…

Pfizer и Biontek најавуваат производство на две милијарди дози вакцини во 2021 година

Компаниите „Бионтек“ и „Фајзер“ објавија дека за 2021 година целта за производство на вакцина што тие ја развиле против коронавирус е зголемена од 1,3 милијарди дози на две милијарди, пренесува…

Јапонија најде нов вид на вирус КОВИД, различен од типовите на Велика Британија и Африка

Варијанта е откриена кај четворица патници кои пристигнале во Токио од Бразил. Нова варијанта на вирусот КОВИД-19 е откриена во Јапонија, објави Министерството за здравство на земјата во неделата. Пронајден…

Кина не дозволи тимот на СЗО да влезе во Кина, таа го истражува потеклото на самиот вирус

Кина спречи тим на Светската Здравствена Организација (СЗО) да влезе во земјата како дел од планираната посета за истражување на потеклото на новиот коронавирус. Според Радио Слободна Европа (РСЕ), тимот…

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДОБИВА 800 ИЛЈАДИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР, 5.850 СТИГААТ ВО ФЕВРУАРИ

Република Северена Македонија ќе добие 800 000 вакцини против КОВИД-19 од производителот Фајзер. Министерот за здравство д-р Венко Филипче,  во директни преговори со овој производител, обезбеди вакцини за цела 2021…

Северна Македонија доби потврда од Фајзер, првите дози од вакцината во февруари

Република Северна Македонија во февруари ги добива првите дози на Фајзер вакцината. Денеска попладне е постигнат директен договор со компанијата а количина ќе биде позната во текот на следните недели.…