• Sat. Dec 4th, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Month: February 2021

  • Home
  • Министерот Филипче го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина

Министерот Филипче го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина

Министерот за здравство, Венко Филипче, го потпиша договорот за набавка на вакцини против КОВИД-19 од кинескиот производител „Синофарм“. Со Договорот, Република Северна Македонија од кинеската компанија „Синофарм“ обезбедува 200.000 вакцини…

Премиерот Заев од Гевгелија: Конечно да престанеме со предвремени избори кои ги стопираат економските процеси

Премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев во Гевгелија на пуштање во употреба на нова инвестиција, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека конечно треба да престанеме со предвремените избори кои…

Ново судење на Навални – овој пат за клевета

Судењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални за клевета започна пред судот во Москва, неколку дена откако тој беше осуден на две години и осум месеци затвор за кршење на…

Здравствената состојба во Германија не е под контрола, се шират нови видови на вирус

Здравствената состојба во Германија не е под контрола затоа што, и покрај драстичните ограничувања, се шират нови видови на коронавирус, предупреди директорот на институтот „Роберт Кох“, Лотар Вилер. „Вирусот сè…

Џеф Безос повеќе нема да биде извршен директор на Амазон

Џеф Безос, основачот на Амазон, повеќе нема да биде извршен директор на оваа компанија, објавено е во вторникот. Тој ќе ја напушти оваа врвна позиција во компанијата што ја основа…

КОВАКС системот информираше за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја

Министерството за здравство информира дека КОВАКС системот преку допис ги соопшти деталите за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја. Станува збор за вакцината AstraZeneca,…

Влада и Светска банка: Човечкиот капитал е приоритет – вложуваме во луѓето, градиме стратегии

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, министерката за образование и наука, Мила Царовска, како и претставници од канцеларијата на претседателот на Владата и…

Податоците од пописот се основата за креирање на нашата заедничка иднина, за перспективите на нашите граѓани и нашата држава

Пописот на населението, домаќинствата и становите кој ќе се спроведе во април 2021 година ќе ги даде сите потребни одговори во однос на обезбедување квалитетни статистички податоци кои се клучни…

Силен земјотрес во Егејското Море, нема жртви и материјална штета

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во Егејското Море, а нема жртви и материјална штета. Институтот за геодинамика во Атина изјави дека епицентарот бил…

Претреси во кумановско, пронајдени 15 килограми дрога

Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опадни материи, во координација со Одделот за специјални операции, по преземени заеднички координирани мерки и активности, ги…