• Fri. Sep 17th, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Month: January 2021

  • Home
  • Обвинение против Скопјани кои извршиле разбојништво со пластичен пиштол

Обвинение против Скопјани кои извршиле разбојништво со пластичен пиштол

Обвинителството во Скопје поднесе обвинение против 63-годишен Скопјанец и неговиот 31-годишен соучесник кои со пластичен пиштол ограбиле финансиска компанија. Според изјавата, двајцата обвинети дошле во просториите на финансиската компанија во…

Јапонија најде нов вид на вирус КОВИД, различен од типовите на Велика Британија и Африка

Варијанта е откриена кај четворица патници кои пристигнале во Токио од Бразил. Нова варијанта на вирусот КОВИД-19 е откриена во Јапонија, објави Министерството за здравство на земјата во неделата. Пронајден…

Твитер Профилот на Доналд Трамп Трајно Суспендиран

Твитер синоќа објави дека трајно го суспендира профилот на претседателот на САД, Доналд Трамп, поради ризик од понатамошно поттикнување на насилство. „По деталниот преглед на неодамнешните твитови од профилот @realDonaldTrump…

Жито Лукс продолжува со помош онаму каде што е најпотребно!

Жито Лукс и во Новата Година продолжува со хуманитарните активности насочувајќи ги онаму каде што е најпотребно, односно кон најранливите категории на граѓани, а пред сѐ кон децата. Компанијата од…

Кина не дозволи тимот на СЗО да влезе во Кина, таа го истражува потеклото на самиот вирус

Кина спречи тим на Светската Здравствена Организација (СЗО) да влезе во земјата како дел од планираната посета за истражување на потеклото на новиот коронавирус. Според Радио Слободна Европа (РСЕ), тимот…

Заев со честитка за Божиќ

Заев по повод Божик: На празникот на новиот живот обединети околу универзалните христијански вредности и сплотени во љубов да го победиме злото што ја одбележа минатата година и да продолжиме…

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДОБИВА 800 ИЛЈАДИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР, 5.850 СТИГААТ ВО ФЕВРУАРИ

Република Северена Македонија ќе добие 800 000 вакцини против КОВИД-19 од производителот Фајзер. Министерот за здравство д-р Венко Филипче,  во директни преговори со овој производител, обезбеди вакцини за цела 2021…

Македонците ги преселуват своите бизниси во Србија, а директорот Ванчо не ја крие причината

Македонската градежна компанија „Адора инженеринг“ го преместува бизнисот од својата матична земја во Србија и Грција. Причината, според генералниот директор Ванчо Цифлиганец, е неповолната бизнис клима во Северна Македонија. „Додека…