• Fri. Sep 17th, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Month: January 2021

  • Home
  • Од Четврток 21-ви јануари, рестораните и угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот

Од Четврток 21-ви јануари, рестораните и угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот

Владата на Република Северна Македонија на 40-тата седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката за работното време на рестораните и другите угостителски објекти согласно која…

Бајден повика на единство: Јас ќе бидам претседател на сите граѓани на САД

Говорејќи во Капитол, по заклетвата за претседател на Соединетите држави, Џо Бајден рече дека победи демократијата и повика на единство. „Без единство, нема мир и напредок, нема нација, само состојба…

Две жртви и шест повредени во силна експлозија во центарот на Мадрид

Balance #explosión en la calle Toledo. 2 personas fallecidas, 6 heridos leves, uno moderado y uno grave trasladado a La Paz. @SAMUR_PC @BomberosMad @policiademadrid y @policia continúan trabajando en la…

Средба на министерот Спасовски со амбасадорот на Француската Република Н.Е. Сирил Бомгартнер

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски имаше работна средба со амбасадорот на Француската Република во Република Северна Македонија Н.Е. Сирил Бомгартнер. На средбата беа потврдени пријателските односи, довербата, отсуството на отворени…

Министерот Спасовски и неговиот црногорски колега Секуловиќ на Пониква ги проследија показните вежби на елитните единици на МВР

Денеска во зимско-рекреативниот центар на Министерството за внатрешни работи на Пониква беа презентирани четири показни вежби од страна на Единицата за брзо распоредување и од Единицата за специјални задачи при…

Заев: Како голем чин на солидарност и пријателство Србија ќе ни помогне со итна испорака на 8.000 вакцини „Фајзер“

Премиерот Зоран Заев соопшти дека најмалку 8.000 вакцини од производителот „Фајзер“ Република Србија ги понудила за македонските граѓани, а се преговара и за други вакцини. „Во директна комуникација со српскиот…

Средба на генералниот секретар на Владата, Зеќири со амбасадорката Рејчел Галовеј

Продолжува континуираната поддршка од Обединетото Кралство во однос на процесот на реформите во јавната администрација и интензивна стопанска соработка. Генералниот секретар на Владата на Република Северна Македонија Мухамед Зеќири денеска…

Отстранувањето на ризиците по Охридското Езеро и регионот согласно насоките на УНЕСКО мора да биде врвен приоритет за сите засегнати и надлежни

Неопходност од преземање итни мерки и активности, како и највисока подготвеност на сите чинители вклучени во процесот за да се отстранат опасностите по Охридското Езеро и неговото природно и културно…

Неделен хороскоп за Понеделник 18 јануари – 24 јануари

Неделен хороскоп за Понеделник 18 јануари – 24 јануари. Неделен хороскоп на Портал Плус. Прочитајте го неделниот Хороскоп онлајн и проверете што ви велат sвездите. Овен – Неделен хороскоп Вашата…

Приведени три лица од гостиварско поради трговија со кокаин

На 15.01.2021 во 21.30 часот во Гостивар, од страна на инспектори од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар лишени од слобода…