• Sat. Oct 23rd, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Month: January 2021

  • Home
  • Mинистер за финансии на САД: Брзо донесете план за закрепнување од 1,9 трилиони американски долари

Mинистер за финансии на САД: Брзо донесете план за закрепнување од 1,9 трилиони американски долари

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен ја повтори важноста да се дејствува сега и брзо да се усвои планот за закрепнување од 1,9 трилиони долари претставен од претседателот Џо Бајден,…

Апсења на Криминалци – Во полицијата заврши и бугарскиот Силвестер Сталоне

Неколку бугарски државјани осомничени дека припаѓале на организирана криминална група која фалсификувала пасоши, правила и продавала лажни бугарски документи, евра и американски долари, биле уапсени во земјата, соопштија бугарските власти.…

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватната лабораторија на клиниката Жан Митрев

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватната лабораторија на клиниката Жан Митрев во Скопје, при анализа на примероци од јануари. Станува збор за 46 годишен маж кој веќе е оздравен,…

Меркел е на страната на Си за избегнување на блоковите од Студената војна

Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот ги отфрли повиците Европа да избере страна меѓу САД и Кина, кимајќи со главата на молбата на кинескиот претседател Си Џинпинг дадена еден ден…

Кривична пријава против двајца кумановци за фалсификување пари

СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.Р.(43) и Н.С.(32) од Куманово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. Пријавените, на 22.01.2021 од едно лице од Тетово, обезбедиле…

Министерот Спасовски го потпиша Писмото за спогодба со Канцеларијата за дрога и криминал на ОН

Со надградбата на Канцеларијата на Обединетите Нации за дрога и криминал (UNODC) во Скопје, од Проектна во Програмска Канцеларија, практично се отвори патот наместо фокусирање на еднократни проекти, да се…

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце

На 24.01.2021 по претходно добиени информации дека во атар на с.Блаце, во близина на границата  со Косово има закопано разновидно оружје и муниција кои потекнуваат од 2001 година, полициски службеници…

(ВИДЕО) Пресечен меѓународен канал за транспорт на наркотична дрога, запленети околу 40 кг марихуана

На 21.01.2021 Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во содејство со Одделот за специјални полициски операции, пресече меѓународен канал за транспорт на…

Панел проект ,,Правда за деца – ЕУ за малолетничка правда и правда по мерка на децата“

“Факт е дека кога говориме за детските права, тие секогаш имплицираат обврски и должности за државата. Во таа насока Владата на Република Северна Македонија прави сериозни заложби за заштита на…

Средба на министерот Спасовски со директорот на МАРРИ , Сашко Коцев

Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одржа работен состанок со Директорот на Регионалниот Центар на Регионалната иницијатива за миграција, азил и бегалци – МАРРИ,  Сашко Коцев. Министерот Спасовски изрази…