• Sat. Dec 4th, 2021

Portal Plus

Портал за Вести

Month: December 2020

  • Home
  • Северна Македонија доби потврда од Фајзер, првите дози од вакцината во февруари

Северна Македонија доби потврда од Фајзер, првите дози од вакцината во февруари

Република Северна Македонија во февруари ги добива првите дози на Фајзер вакцината. Денеска попладне е постигнат директен договор со компанијата а количина ќе биде позната во текот на следните недели.…

Потпишан Договор за соработка меѓу Пошта и Халкбанка

Најдоцна од 1 март граѓаните повторно ќе можат да вршат финансиски услуги со најниска провизија и низ цела земја Генералните директори на „Пошта на Северна Македонија“ и „Халкбанка“, Јани Макрадули…

Приведен криминалец баран со потерница

На 29.12.2020 во 18.30 часот во населба Лисиче, Скопје, полициски службеници од Сектор за меѓународна полициска соработка во содејство со Интервентна полиција, врз основа на судска наредба, го привеле лицето…

Запленети над 5000 пиротехнички средства на Бит пазар

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција и СВР Скопје денеска (30.12.2020) на подрачје на Бит пазар на ул. 192 запленија 5382 парчиња пиротехнички средства,а во врска со случајоте приведен…

106 сакционирани возачи во Општина Центар

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (29.12) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на Општина Центар изречени се вкупно 106 мерки, од…

Затворен угостителски објект во тетовско, затекнати близу 100 лица

На 28.12.2020 во 23.45 ч. полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и интервентната полиција при СВР Скопје  во содејство со…

469 санкции за не носење маска

Во текот на изминатото деноноќие (28/29.12.2020) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистриран е 469 прекршок. Министерството за внатрешни работи…

Коронавирус не ги запре мигрантите, балканската рута сè уште е „жива“

Иако се сметаше дека пандемијата предизвикана од коронавирус ги спречи мигрантите, балканската рута, официјално затворена во 2016 година, сè уште е активна. Само во Србија има 6.000 мигранти, повеќето од…

Приведени двајца сопственици на угостителски објекти во гостиварско, објектите затворени

На 27.12.2020 околу 22 часот и 15 минути, полициски службеници на СВР Tетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода 45-годишниот Ш.Ш. од Чегране, поради тоа што неговиот угостителски…

Приведени осум лица за сторено кривично дело „терористичка организација“

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал-Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам во координација со Агенцијата за национална безбедност, Одделот за специјални полициски операции под раководство…